رد کردن لینک ها

خانه تاریخی عباسیان کاشان

اشتراک گذاری

مجموعه تاریخی عباسیان همزمان با دوره قاجار توسط حاج محمد ابراهیم تاجر کاشی (پدربزرگ آیت‌الله سید محمد علوی بروجرودی) که از تاجران معروف چینی و بلور در کاشان بود ساخته شد. متأسفانه هیچ اطلاعاتی از معمار این مجموعه در دسترس نیست اما شواهد نشان دهنده آن است که ساخت این بنا ۲۰ سال به طول انجامیده‌است.

این مجموعه وسعتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع و زیربنایی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع دارد و دارای ۵ طبقه و ۵ حیاط می‌باشد.

جلوه‌هایی از معماری اصیل ایرانی – اسلامی در طرح‌های بدیع و نقش‌های خیال‌انگیز گچبری و انواع تزئینات خود را به نمایش گذاشته‌اند و این زیبایی به حدی چشم نواز است که که طبق نظر کارشناسان این مجموعه را به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته‌اند.

این خانه تاریخی منحصر به فرد با همهٔ چشم‌اندازهای زیبایش تا کنون محل ساخت چندین مجموعهٔ تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سریال‌های مسافر ری (زندگی حضرت شاه عبدالعظیم)، ملاصدرا، خانه‌ای در تاریکی (ماه تابان) و جابر بن حیان بوده‌است.

هیئت امنای احیاء و مرمت بافت تاریخی کاشان با همکاری مالی وزارت صنایع و معادن، خانه تاریخی عباسیان را در سال ۱۳۷۴ هجری شمسی خریداری و مرمت کردند و این خانه در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی به شماره ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. بخشی از این مجموعهٔ زیبا به بنیاد سهراب سپهری نقاش و شاعر نامدار معاصر تعلق گرفته‌است و کل عمارت نیز تحت پوشش سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان قرار دارد.

خانهٔ عباسیان در کاشان،  سال‌های ۱۲۴۵ تا ۱۲۵۰ هجری در محله سلطان امیر احمد کاشان ساخته شده و از لحاظ معماری و تزئینات حائز اهمیت است و با شمارهٔ ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌است.

رستوران و سفره خانه عباسی کاشان

از جمله امکاناتی که دسترسی به آنها خواهید داشت ، رستوران و سفره خانه عباسی کاشان میباشد، با بافت تاریخی واقع در خانه عباسی کاشان ، انواع غذاهای سنتی و مرتبط به کاشان، از جمله خدماتی که در اختیار شما قرار میگیرد میتوان به عرضه غذاهای روز، غذاهای سنتی ، غذاهای گیاهی ، کافه ، سوغات سرا ، شربت سرا ، بستنی سرا ، WiFi رایگان ، پیک غذای بیرون بر ، نمازخانه ، صندلی کودک ، چایخانه سنتی )

 

اماکن تاریخی و مذهبی مرتبط


Notice: Undefined variable: consent in /home/abbasidh/public_html/wp-content/themes/boo/comments.php on line 54

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه